Przygoda gospodarstwo / filozofia

Co może być piękniejszego od przeżycia przygody na gospodarstwie. Dobre gospodarstwo żyje dzięki radości do swoich zwierząt, z bogactwa swoich pól, dbałości jego mieszkańców i ich różnorodnej wizji – czyli zamkniętego w sobie cyklu – o które należy ciągle dbać.
U nas też można samemu przyczynić się do pomocy, czy to w stajni przy karmieniu, przy wypędzaniu czy spędzaniu krów
i baranów lub na samym pastwisku. Można również zabrać się na przejażdżkę traktorem. Nie ukrywamy,
że cielaki cieszą się, gdy są głaskane.

Szkolne gospodarstwo

Lekcje na żywo. Przyswajanie wiedzy za pomocą wszystkich zmysłów i czerpanie z tego przyjemności.
Lekcje na gospodarstwie oznaczają poznawanie, zrozumienie i naukę – wszystko to można optymalnie zrealizować na miejscu w zagrodzie. Klasa szkolna zostaje zamieniona na świeże powietrze, stajnię lub łąkę. W taki sposób można zabawą zobrazować związki pomiędzy gospodarstwem i środowiskiem i wyostrzyć świadomość na temat wartościowych produktów żywnościowych. Dzieci mogą przez całe życie wspominać doświadczenia, które przeżyły będąc na gospodarstwie.

Gospodarstwo rolne na próbę

Z chęcią mogą Państwo wziąć udział w naszym codziennym dniu pracy. Interesują się Państwo pracą w stajni? A może chcieliby Państwo przyjrzeć się strzyżeniu owiec? A może jesteście Państwo u nas w porze letniej i chcecie pomóc przy zbiorze siana? Lub w zimie przy drewnie ? … Chętnie, mamy tak dużo pracy, że dla każdego wystarczy.
A może wypróbowanie życia na gospodarstwie jest od dawna Państwa cichym marzeniem – po prostu sprawdzic, czy pokrywa się ono z Państwa wyobrażeniami i powiedzenia sobie potem – tak…. spróbowałem tego.

Zwiedzanie zagrody

Poznawanie zwierząt, natury, przyjemności i kultury za pomocą wszystkich zmysłów!
Interesują się Państwo naszym gospodarstwem i naszą pracą? Chcą się Państwo dowiedzieć czegoś na temat naszych zwierząt lub jak z mleka robi się ten pyszny ser?
Organizujemy oprowadzenia z degustacją dla grup i klas szkolnych!

Praktyki / Praca dla studentów / Praktyki studyjne

Ciągle szukamy pomocników/praktykantów, którzy z zainteresowaniem i entuzjazmem chcą poznać życie w naszym gospodarstwie i z nami je wspólnie kreować, a także chcą zdobyć nowe doświadczenia.
Już od wielu lat do naszego gospodarstwa przybywają ochotnicy, na krótszy lub dłuższy czas. Również Ty uwazaj sie za serdecznie zaproszonego – aby przez jakiś czas lub chętnie i dłuższy – z nami wspólnie mieszkać i pracować w zagrodzie, byś mógł wyrobić sobie pogląd na temat życia we wspólnocie w zagrodzie i w otaczającej naturze. W zależności od tego jakie masz zainteresowania, można się zaangażować w różne prace rolnicze lub zaangażować się tylko koncepcyjnie w :

  • Praca w stajni z krowami, cielakami i owcami
  • Budowa ogrodzeń i ulepszanie pastwisk jak i kontrola
  • Pomoc przy produkcji kiszonek i bel z kiszonkami
  • Pomoc przy pracy na polu (przygotowanie do orki i wysiewu)
  • Pomoc w ogrodzie (plewienie, rozsadzanie jak i zbiory warzyw i ziemniaków)
  • Zbieranie owoców i ziół, jak i ich przetwórstwo
  • Kompostowanie
  • Prace związane z obróbką drzew i karczowaniem: przygotowanie drewna do palenia, pomoc przy karczowaniu lasu w celu uzyskania pola pod pastwiska, pomoc w produkcji materiałów udowlanych w mobilnym tartaku
  • Zbiory i przetwórstwo owoców, warzyw i ziół dla długotrwałego przechowania.

Poznasz piękna miejscowość w Norwegii, w której przeżyjesz Naturę w kompozycji człowiek i zwierzęta.
W lato tryska życiem ze wszystkich kierunków świata. Wszędzie słychać śpiew i widać życie – ptaki ćwierkają przez całą noc i cały dzień, a człowiek na zewnątrz w ruchu – również w tym uczestniczy. Życie w lecie współuczestniczy między człowiekiem, zwierzętami i naturą. Zapomnisz , że w nocy się śpi…
Po tym tętniącym życiem i pełnym radości lecie, następuje kolorowa jesień z niezwykłym bogactwem! Będziemy zbierać skarby ziemi i przechowywać w piwnicy pełnej miejsca. Wszystko staje się kolorowe i złote, a wiatr unosi tańczące liście w powietrzu. Noce stają się mroczne i z podziwem zaczniemy obserwować pierwsze zorze polarne, tak samo jak cieszymy się z pierwszej gwiazdki na niebie. Zima jest tutaj mroczna, a jednocześnie jasna. Słońce pojawia się tylko na kilka godzin – jednak zostaje wyjątkowo wykorzystane! Za to w nocy nad nami świeci błyszczące, gwieździste niebo, które nie obejmuje naszej wyobraźni. Nierzadko zdarza się, że zorze polarne tańczą na naszej zagrodzie i uszczęśliwiają tym samym młodszych jak i starszych uczestników. Śnieżna pokrywa zakrywa śpiącą naturę tak, iż panuje niesamowita cisza. Wszystko jest stłumione. W zimie życie odbywa się wewnątrz. Człowiek, natura i zwierzę zamykają się w sobie i zapadają w sen zimowy. Pracę odbywają się głównie w domu. O tej porze roku ciepło i światło wydobywają się ze środka. Ludzie spotykają się w innym wydaniu. Rozpala się ogień, świece płoną, odbywają się rożne rozmowy. Ludzie siedzą w kuchni przed ogniem, czuć zapach świeżego chleba, robi się na drutach i czyta. Kto nie cieszy się po tak długiej zimie z pierwszych świeżych, zielonych listków na delikatnej, białej brzozie? Nadciąga wiosna, nadchodzi słońce, a do roślin powraca życie! Wszędzie się zieleni. Ten proces zachodzi tutaj bardzo szybko. W krótkim czasie wszystko staje się zielone i nawet pierwsze kwiaty ujrzą światło dzienne!
Przygotowany do tych pór roku, poznasz życie w zagrodzie i nauczysz się żyć, pracować wspólnie z naturą, wraz z liczną grupą ludzi, która urozmaica każdy dzien.